Bezpieczny pieszy po zmroku

Home / Motoryzacja / Bezpieczny pieszy po zmroku

Temat w tytule tego postu może się wydawać nudny, no bo cóż to kolejny raz to samo. Pewnie wielokrotnie spotkaliście się Państwo z tym tematem, wiadomo wszyscy wiemy co robić. Czy na pewno? A może ignorujemy czasami  wiele rzeczy z różnych powodów: pośpiech, ignorancja, nieświadomość?

Bądź widoczny na drodze

„Odblask to życie”

Górnolotne to stwierdzenie „Odblask to życie” ? Jednak czy to nie jest prawda? Pieszy po zmroku bez odblasku jest postacią małą widoczną dla samochodów. Badania pokazują, że pieszy bez odblasku jest widoczny dla jadącego samochodem z odległości 40 metrów, a pieszy, który posiada odblask jest widoczny już na odległość nawet 150 metrów.

Przepisy nakazuję noszenie odblasków

Przepisy, które weszły w życie 31 sierpnia 2014 roku, nakazują, by każdy pieszy, który porusza się po drodze poza obszarem zabudowanym, miał element odblaskowy znajdującym się w takim miejscu, w którym będzie od widoczny dla kierującego samochodem.  Nośmy odblaski nie tak jakby, ktoś nas do tego zmuszał, ale dla naszego dobra.

Odblask to kilka złotych, które naprawdę mogą uratować życie. Dlatego zachęcam wszystkich, którzy nie są przekonani do noszenia odblasków, że warto.