Polacy a książki

Home / Kultura / Polacy a książki

Polacy a książki? Zróbmy z tego pytania równianie Polacy+ Książki=? Jaki będzie wynik tego równania? Cóż wynik niestety będzie „smutny”. Z naszym czytelnictwem nie jest najlepiej a nawet tragicznie. Patrząc na wyniki badań podanych przez Bibliotekę Narodową dt. czytelnictwa mało jest optymistycznych danych. Największa grupa czytelnicza do grupa młodzieży i studentów. Tutaj jednak raczej zachodzi konieczność korzystania z książek niż przyjemność z lektury. Wstyd, niestety tak trzeba napisać ,bo jeżeli na odpowiedź w badaniach: ile książek przeczytałeś w ciągu roku? odpowiedzi, że co najmniej 1 książkę przeczytało nieco ponad 40 %.

Książka to same plusy

Pozytywów z książki jest wiele: bogatsze słownictwo, wyobraźnia, przyswajanie wiedzy, rozrywka…A mimo tak wielu tych pozytywów to jednak duża cześć społeczeństwa nie czyta. Mimo takiego narzekania, trzeba również zauważać „słońce” w tym tunelu . Jest wiele osób, które czytają i to nie jedną, dwie, trzy książki, ale 10, 50 a nawet ponad 100 książek na rok. Niektórzy przyłączają się do wyzwań „przeczytam 50 książek w 2016 roku”, przeczytam 100 książek w 2016 roku. Jak najbardziej taka motywacja jest właściwa i może przekona więcej osób, by otworzyć książkę. Jako, że mamy początek roku, to warto o tym pomyśleć. Przeglądając strony internetowe, natrafiłem na coś takiego zacznij rok z książką  i myślę ,ze to dobry pomysł na ten 2016 rok. Dodać należy , lub uzupełnić to hasło to napisze: przejrzyj 2016 rok z książką.

Wracając do równania

Polacy + Książki =?

Jak napisałem wcześniej wychodzi niestety z tego równania =wstyd, ale pozostawmy to równanie do rozwiązania w tym 2016 roku, tak, by z tego wyszło:

Polacy + Książki = Duma

Duma z tego, że czytamy.